Írásaim a magyar narancsban

  • Beküldve: 2010. június 18.

A hulladékgazdálkodási törvény a parlament előtt: Eldobható anyagból
2000-03-09
Manapság, ha álmából rázunk fel egy környezetpolitikust, csipásan is mondja, hogy a Megelőzés Elve így meg a Szennyező Fizet úgy. A parlament előtt lévő hulladékgazdálkodási törvénytervezet is ezekkel indít: aztán falnak megy, majd elhallgat. Ha volt is jogi vagy gazdasági eszköz ebben a szövegben, amely a valódi hulladékmegelőzést célozta volna, a beterjesztés előtti lobbinyomuláskor sikerült őket kigyomlálni. Viszont a tervezet lehetőséget ad arra, hogy kukánkat a tengerbe ürítsük - ha így elfogadják, ez lehet az első irredenta jogszabály, amit a Háznak sikerült összeesztergálnia.

Kísérlet a zöld mozgalom lenyúlására: Civilek a pálya szélére!
2000-03-16
Pepó Pál miniszter - aki az állami környezetvédelem terén látványosan becsődölt - támogatói az utóbbi hetekben a környezetvédelem társadalmi részét próbálják maguk alá gyűrni, önvédelmi reflexből mintegy. Hatalmi politikával, a jól ismert népfrontos eszközökkel igyekeznek elhitetni, hogy ők az igazi zöldek, és a környezetvédelemmel semmi baj. Félő, hogy tartós elmebajról van szó, miszerint vannak politikailag jó meg politikailag rossz zöldek.

Veszélyes hulladékok kezelése: Gumicumi
2000-05-11
Civilizált ember - és mindenkinek van legalább egy ilyen ismerőse - gumiabroncsot nem dob a kukába, erről már a harmadikos környezetismeret-órán is szót ejtenek. A kommunális szolgáltatók lomtalanításkor szabadítanak meg bennünket a használt gumiktól, hogy aztán ugyanúgy bánjanak el velük, mint a többi szeméttel. Polgártársainkban kerékcsere után gyakorta felmerül még a gumi árokba vagy patakba dobálásának ötlete, persze csak végső elkeseredésükben, mert nem tudják, mi a francot csinálhatnának vele. Tényleg, kinek és mit kellene tennie a gumiabroncs-hulladékkal?

Környezetvédelmi CD-ROM közpénzen: Feledékenység
2000-05-18
A Gordos Dénes (Környezetgazdálkodási Intézet, főigazgató-helyettes) által kibrusztolt Zöld Magyarország című sajtóorgánumról már volt itt szó (Civilek a pálya szélére!, MaNcs, 2000. március 16.). A lap kiadója (az impresszum szerint Eisen Kiadói Kft.) most egy CD-ROM-ot jelentetett meg, amely az ország nemzeti parkjairól szól (főszerkesztő Tardy János helyettes államtitkár, Természetvédelmi Hivatal). A Népszabadság információi szerint csak azt felejtették el, hogy a szerzők és az eredeti művek kiadóinak engedélyét beszerezzék, illetve hogy jogdíjat fizessenek nekik.

A Környezetvédelmi Minisztérium mint sóhivatal: Politikai kannibalizmus
2000-05-25
Pepó Pál a legszívesebben államtitkárt reggelizik. Eddig nyolc államtitkárt (illetve helyettes államtitkárt) és egyes becslések szerint 32 egyéb vezető beosztású alkalmazottat távolított el a Környezetvédelmi Minisztériumból. De ha ez nem lenne elég, a szaktárca és intézményei állományát újabban olyanokkal tölti föl, akik mondjuk a vendéglátó- vagy a faiparban szereztek ugyan tapasztalatot, a környezetvédelemben viszont aligha.

Pepó Pál távozása: A szájába adták
2000-06-22
Magyarországon két évig lehetett környezetvédelmi miniszter Pepó Pál. Politikai hullákról jót vagy semmit: ezzel be is fejezhetnénk a debreceni búzanemesítő szakmai tevékenységét méltató opust, ám annak elemzése nem érdektelen, hogyan süllyedhetett az Orbán-Torgyán-kormány környezetvédelmi politikája idáig, és hogy mi várható ezután.

Élővízben fürdeni: Bátrak sportja
2000-07-20
Ha választani kell egy agyonklórozott betonteknő és egy természetesnek tűnő folyó között, atavisztikus ösztöneinktől hajtva inkább az utóbbit választjuk. A baj az, hogy kevés olyan felszíni vízfolyás van, ahol teljesen ki lehet zárni az undok fertőzések veszélyét, mert rengeteg tisztítatlan szennyvizet juttatunk a vizekbe. A közegészségügyi hatóságoknak se pénzük, se idejük mindig mindenhol mérni a vízminőséget, csatornázásra meg ritkán akad pénz, ezért legtöbb helyen inkább megtiltják a fürdést.

A környezetvédelmi tárca Pepó után: Alkalmatlansági vetélkedő
2000-10-26
de - úgy tűnik - nem sikerült egyes kisgazda körökkel. A tárcánál szakmai

Menesztik a környezetvédelmi minisztert?: Túlzásba vitt rendteremtés
2000-11-09
egy miniszterelnök egy parlamenti bizottsági elnöknek (aki mellesleg saját pártja alelnöke), hogy ne pattogjon már annyit, mert különben repül?

Kőbányai szemétlerakó: Agyagba döngölve
2001-01-18
a Tömör Bt. végezte, a bányatulajdonos a Pietra Rt. volt, amíg csődbe nem ment. A helyi önkormányzat ekkor átvehette volna a feltöltés jogát, de egyesek szerint

Perli a győri hulladékégető Illés Zoltánt: Sündisznóállás
2001-03-08
A sokszor emlegetett garéi hulladékot a G + P konzorcium átcsomagolás után külföldre szállítja ártalmatlanításra. A társaság Pepó Pál minisztersége idejében nyerte el a tendert, méghozzá úgy, hogy a szerződéskötéskor nem voltak meg a veszélyeshulladék-szállítási engedélyek, a befogadás dokumentumai és a tranzitengedélyek. Nem csoda hát, hogy a folyamat nem haladt a megfelelő ütemben. Illés Zoltán is megszólalt az ügyben: "Többszörös és folyamatos szerződésszegés miatt fel kell bontani a garéi hulladék ártalmatlanítására kötött vállalkozói szerződést a G + P (Geohidroterv-Palota) konzorciummal." A Környezetvédelmi Minisztérium Pepó távozása után ezt komolyan fontolgatta is, aztán mégis kitolta a határidőt (miután a miniszter többször azt nyilatkozta, hogy jobb lenne az egészet hamar elégetni Dorogon).

A gátépítés alternatívái: Két árvíz között
2001-03-15
A vízügyi kormányzat hihetetlen mennyiségű pénz felhasználásával egyre szűkebb és egyre magasabb helyen akarja levezetni a folyók vizét, amivel csak tovább növeli az árhullámok kockázatát. Ezzel szemben az alternatív árvízvédelemnek egyre több pártolója van, mert ezzel számos mezőgazdasági, erdőművelési, természetvédelmi

Horvát vízlépcsőtervek: Drávai elképzelések
2001-04-26
C variánshoz hasonlít). Azóta már a Zöldakció nevű zágrábi környezetvédő szervezet is úgy látja, hogy a horvát kormány egyelőre leállítja a beruházás előkészületeit. A határ menti horvát megyei önkormányzatok is ellenzik a tervet, mindenki azt támogatja (a beruházót kivéve), hogy erőmű helyett inkább közös magyar-horvát nemzeti park létesüljön a folyó mentén. A magyar természetvédelem tízéves erőfeszítése válhatna valóra, ha tényleg így lenne.

Szélerőművek a Tési-fennsíkon: Légből kapott energia
2001-05-24
Az ország első 250 kW-os szélturbinája Inotán épült, a Transelektro Rt. építette a Bakonyi Erőmű (BE) Rt. területén. Több hónapos hatósági aktatologatás után négy-öt nap alatt készült el a 30 méter magas, 30 méter rotorátmérőjű torony, amely 300-400 MWh áramot képes termelni évente (ez 120-160 család áramellátását biztosítja). Hasonló beruházásra készülnek Ajkán is, ahol ugyancsak elavult szénerőművet működtet a BE Rt. A Duna mellett, Kulcson egy-két hónap múlva átadnak egy 600 kW-os szélkereket, amelyet az Első Magyar Szélenergia Társaság kivitelez. Utóbbi beruházást a Gazdasági Minisztérium 32 millió forinttal támogatta, a környezetvédelmi alap (kac) 32 millió vissza nem térítendő és ugyanannyi visszatérítendő kamatmentes hitellel szállt be. A fenti összegek adják a teljes beruházás 40 százalékát. Amiből az is kiderül: nem olcsó mulatság szélerőművet építeni.

Keresztállítás természetvédelmi területen: Golgota-turizmus
2001-06-07
Egyetlen szerencséje a Naszálynak, hogy kevesen ismerik. Valahogy kiesik a megszokott túrák útvonalából, talán mert ijesztően néz ki a cementgyár kőfejtője. A 60-as évek óta a nagyarányú bányászat páratlan értékű helyeket tett tönkre, csak a rendszerváltás után lehetett a megmaradt részeket megnyugtatóan védeni. A Duna-Ipoly Nemzeti Park megalakulásakor komoly szakmai szempontok szóltak amellett, hogy az egész Naszály része legyen a parknak, aztán mégse lett. A váci Göncöl Alapítvány most is dolgozik egy beadványon, amelyben a területet a legmagasabb védettségűvé kérik átminősíteni. Jelenleg csupán helyi védettségű státusa van a Naszálynak, tehát a váci polgármesteri hivatal felügyelete alatt áll.

Szigetszentmiklósi környezetszennyezés: Rossz szándékkal kikövezve
2001-10-11
1997-ben kezdtek feltört aszfaltot és földet szállítani a szigethalmi Kék-tó utcai elhagyott szennyvíztelep területére. A szűk utcácska lakosai naponta legalább húsz nagy teherautót számláltak. Később egymástól függetlenül, többen tiltakoztak minden lehetséges fórumon. Fodor Antalné, a település polgármestere 1998-ban azt nyilatkozta: a taksonyi szeméttelepet jelölte ki az aszfalt számára (szabálytalanul egyébiránt), mégis a Kék-tó utcában kötött ki a

Madármészárlások: Vérző szárnyak
2001-11-22
A kamion Bács-Kiskun megyéből indult. Egy vámszabad területen a Kiskunsági Nemzeti Park (KNP) természetvédelmi őre jelenlétében leplombálták a szállítmányt; ekkor még bizonyosan nem voltak benne a védett madarak tetemei, csak a vadászható állatok húsa. A KNP erről igazolást is adott.

Csákvári reptérprojekt: Széllel bélelve
2002-01-10
az Österreicher Group International nevű cégcsoport a Csákvár térségében elhelyezkedő - korábban szovjet használatban lévő - katonai repülőtér helyén.
A Floriana Nemzetközi Repülőtér Projectet az az Orsos-Österreicher
Tamás jegyzi, aki igencsak hírhedt repülősberkekben. Az illetékes
hatóságok hivatalosan nem értesültek még a beruházásról, a legmagasabb
körökben viszont már tudnak róla.

A környezetvédelmi tárca négy éve: Tűrt kategória
2002-02-14
Amikor a Fidesz átadta a környezetvédelmi tárcát a kisebbik koalíciós partnernek, egyúttal meg is pecsételte a minisztérium sorsát. A kisgazda irányítású minisztérium a kétéves Pepó-korszak végére szakmai és erkölcsi mélypontra jutott. Utóda, Ligetvári Ferenc éppen csak elkezdhette az ágazat rehabilitációját, máris lecserélték; az őt követő Turi-Kovács Béla idejében elkezdődött ugyan a környezetvédelmi közigazgatás normalizálása, de szakmai áttörés nem következett be. A ciklus vége felé komolyan fölmerült az is, hogy - Fidesz-győzelem esetén - a választások után nem lesz önálló Környezetvédelmi Minisztérium.

"Nem vagyunk csodatevők!" (Csáki Roland, a Greenpeace kampányszervezője)
2002-06-27
Magyar Narancs: Miért éppen most nyitott irodát Budapesten a Greenpeace? Volt-e olyan konkrét környezeti kihívás, ami most lett érdekes?

Egyértelmű kompetencia kell (Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter)
2002-08-29
Magyar Narancs: A dunai árvíz főpróbája lehetett a vízügy és a környezetvédelem együttműködésének. Hogyan értékeli a védelmi munkát?

Magunkra ürítünk - Miért önti el a szemét az országot?
2006-06-29
Hulladékforradalomra van szükség - szemben Persányi miniszter lerakóépítésről és színes kukákról szőtt álmaival.