A megújulók felé kell végre fordulni!
Hozzászólásom a Horvát-magyar gázvezeték... témában (szeptember 13.) A parlamenti jegyzőkönyvből:
ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most megadom a szót Szilágyi László képviselő úrnak, az LMP képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.
SZILÁGYI LÁSZLÓ (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A magyar-horvát szénhidrogén-szállító vezeték építésére irányuló egyezmény célja hazánk egyoldalú gázfüggőségének csökkentése, amit természetesen támogatni fogunk. Engedjék meg, hogy a történet egy másik aspektusát megvilágítsam, ígérem, nem fog néhány percnél tovább tartani. Az új vezeték megépítése egyben azt is jelenti, számunkra legalábbis, hogy Magyarország még hosszú időre rendezkedik be az egyre dráguló fosszilis energiahordozók használatára. Ha nyugat felé nézünk, sok olyan országot látunk, amelyek lázas tempóban fejlesztik alternatív, megújuló energiaforrásuk kiaknázását is.
Az energiaforrások problémájának megoldása egyre sürgetőbb, a 24. órában vagyunk. Magyarország fosszilis energiahordozókban nem bővelkedik, emiatt erős az ország külső függősége, és a klímaváltozással szembeni harc is megköveteli a megújuló energiaforrások szerepének növelését. Senkinek nem kell ma már részletezni azokat a nemzetgazdasági károkat, amelyeket a klímaváltozás jelensége jelent. Éppen ezért az LMP szerint az ország stratégiai érdeke azt kívánja, hogy olyan energiapolitikát folytassunk, amely várhatóan évtizedek múlva is biztosítani tudja Magyarország lehető legnagyobb önellátását energiaforrásokban.
Egy ilyen gázvezeték hasznos dolog, oldja a függőségünket, de igen drága beruházás. Számos tanulmány kimutatta, hogy a leggyorsabban megtérülő, és a gázfüggést leginkább csökkentő beruházás az energiahatékonyság javítása, különösen az épületek energetikai felújítása. Ha a gázvezetékre szánt több száz milliárd forintot majdan energiahatékonyságra fordítjuk, több földgázt spórolhatunk, mint amennyi azon a gázvezetéken érkezhet. Zöldpártként az LMP a fenntartható iparágakat támogatja. Ebből az következik, hogy a megújuló energiát és az energiafüggőség csökkentését preferáljuk. Azt szeretnénk elérni, hogy a következő évtizedben az ország energiafelhasználása folyamatosan csökkenjen. Számszerűsítve azt tekintjük elérendő célnak, hogy a 2005-ös évhez képest az energiafelhasználás hatékonysága és az energiamegtakarítás 30 százalékkal csökkentse az egy főre jutó energiafelhasználást 2050-ig, és a megújuló energiaforrások felhasználása elérje a jelenlegi közel 9-szeresét, azaz évi 500 petajoule-t.
Tisztelt Országgyűlés! A globális ökológiai problémák jelentőségének felismerése, a fosszilis energiahordozók drágulása és kimerülése technológiaváltást fog kikényszeríteni a gazdaság számos ágazatában. Ez a folyamat már el is kezdődött. Egész iparágak jelentéktelenednek majd el, mások pedig néhány évtized alatt óriási fellendülést fognak produkálni. Az, hogy Magyarország ebben az újfajta gazdasági rendszerben milyen szerepet fog betölteni, azon múlik, hogy mennyire gondolkodunk előre, mennyire készülünk fel ezekre a változásokra. A közeli jövőben munkahelyek százezreinek sorsa múlhat azon, hogy elébe megyünk-e vagy pedig sereghajtói leszünk a gazdaságban előbb-utóbb mindenképpen bekövetkező zöldfordulatnak.
Mindennek fényében arra kérjük a kormányt, hogy vegye komolyan az LMP energiapolitikai szempontjait, amelyek a fenntarthatóságon alapulnak. Nem elég a gázforrásokat diverzifikálni, hanem a teljes energiaszektort diverzifikálni kell, és mihamarabb át kell állni a megújulók kiemelt használatára.
Köszönöm szépen a szót. (Taps az LMP soraiban.)