Végveszélyben a betegjogi intézményrendszer

  • Beküldve: 2011. március 03.

A Lehet Más a Politika elítéli, hogy statáriális módszerekkel, indoklás nélkül és azonnali hatállyal elbocsátották a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány (BEGYKA) több vezetőjét. A hírek szerint mindez azért történt, mert a közalapítvány szakreferensei levélben fordultak az őket foglalkoztató Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) vezetőjéhez a betegjogvédők teljes létbizonytalansága miatt.

A betegjogok helyzete kritikussá vált Magyarországon. Tavaly nyáron megszüntették az Egészségbiztosítási Felügyeletet, most pedig ellehetetlenítek a betegjogi képviselők munkáját. Csak a napokban kapták meg idei első fizetésüket, nincs költségtérítésük, nincs szakmai felügyeletük, munkaügyi helyzetük tisztázatlan, teljesen el vannak bizonytalanodva.

A területi ellátási elv is komoly veszélyben van. Eddig minden nagyobb kórházban elérhető volt egy független betegjogi képviselő, azonnali segítséget kaptak a betegek és panaszukkal nem egy távoli kormányhivatalt kellett felkeresni k. A kormány kényszeres átszervezései miatt ez a bevált rendszer került most válságba. A Semmelweis Terv szerint - ami egyelőre egy vitairat - a betegjogi képviselet a tervezett Országos Betegjogi Központhoz fog tartozni, de ennek megszervezése még el sem kezdődött.

Az LMP követeli, hogy azonnal rendezzék a betegjogi képviselők jogállását, és biztosítsanak nekik stabil munkakörülményeket, mert rajtuk kívül jelenleg nem tudnak máshoz fordulni a betegek, ha jogsérelem éri őket. Az egészségügyi szolgáltatóknak is érdeke, hogy legyen egy szervezet, amely tájékoztató és mediációs tevékenységet folytat, és amelynek segítségével meg lehet előzni műhiba- és egyéb perek sokaságát.

Budapest, 2011. március 3.

Szilágyi László

az LMP parlamenti képviselője,

az Egészségügyi Bizottság tagja