Tesz-e valamit a kormány annak érdekében, hogy a légszennyezettség érdemben csökkenjen?

  • Beküldve: 2010. november 08.

kérdés a Vidékfejlesztési Miniszterhez
Tisztelt Államtitkár Úr!
(Ángyán József Államtitkár Úr válaszolt)

Az elmúlt napokban az ország több pontján is jelentősen meghaladta a légszennyezettség az egészségügyi határértéket, ennek ellenére semmilyen, a levegőminőséget érdemben befolyásoló intézkedés nem történt.
Valójában nem is történhetett, mert a mérőrendszer és a jogszabályi környezet is úgy van kialakítva, hogy a lehető legritkábban kelljen korlátozásokat elrendelni, és ha a hatóságok mégis erre kényszerülnek, akkor sem kelljen változtatni a légszennyezést okozó tevékenységeken és szokásokon.
Idén már február 26-án, vagyis az év 57. napján túlléptünk a 35. szmogos napon. Az "eredmény" tragikus: Európában (a lakosság arányaiban) Magyarországon halnak meg és válnak beteggé a legtöbben a levegő szennyezettsége következtében.
A szállópor (PM10) magas koncentrációja miatt az Európai Bizottság épp a múlt héten küldte el figyelmeztetést Magyarországnak, és mindössze két hónap haladékot adott, hogy biztosítsuk az emberek egészsége érdekében hozott levegőminőségi határértékeket. Ellenkező esetben a Bizottság az ügyet az Európai Bíróság elé terjesztheti, ahol már súlyos szankciók fenyegetnek.
A levegő minőségét hosszú távon is érdemben javító intézkedések elmaradása nem azért gond, mert Brüsszel emiatt megharagszik ránk (bár ez sem kis probléma: a jövő évtől, amikor az e téren kért derogáció határideje lejár, még sokkal több uniós pofonra számíthatunk). A valódi problémát az jelenti, hogy a lakosság kétharmada (ezen belül a budapestiek háromnegyede) szennyezett levegőjű térségben él, és semmit nem teszünk azért, hogy a helyzetük javuljon. A közlekedési eredetű légszennyezés csökkentésére pedig láthatóan nincs stratégia, és az elszántság is hiányzik hozzá. Az állam nemtörődömségéért évente közel 16 ezer élettel, és legalább 16 millió betegnappal fizetünk vagyis a kormány garantáltan a legdrágább megoldást választja, ha továbbra is a semmittevésnél marad.
Kérdésünk, hogy várható-e érdemi intézkedés
• a mérőrendszer szakmai és a jogi hátterének korszerűsítésére,
• a mérések és a szmogriadó-tervek egységesítése ügyében,
• és tesz-e valamit a kormány annak érdekében, hogy országos szinten a szmogos napok száma, és általában a légszennyezés is érezhetően csökkenjen.
Köszönöm válaszát!