A "zelmúltkétév" az egészségügyben

  • Beküldve: 2012. június 14.

Három komoly folyamat zajlik egyszerre az egészségügyben: az államosítás, a kórházi funkcióváltás és átszervezés, valamint a gyógyszerkassza „átalakítása”. Mindez máris elképesztő bizonytalanságokhoz vezetett.

Miközben mindháromhoz komoly források kellenének, egyre csak forráselvonást látunk. A gyógyszerkasszát megfelezték az elmúlt két évben! Mi következik ebből? Növekvő betegterhek, drágább gyógyszerek, a kis patikák bedőlése, gyógyszerellátási zavarok, a ritka és súlyos betegségek rosszabb ellátása, a klinikai tesztek felfüggesztése.
Már a GDP 4%-át sem éri el az állami egészségügyi ráfordítás.

Még egyenlőtlenebb lesz a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, mert egyre gyengébb a háziorvosi rendszer, egyre többet kell utazni az ellátásért, tovább hosszabbodnak a várólisták. Mindenközben fizetős „különutak” nyílnak a gazdagoknak.

Zajlik a kórházak átszervezése. Két-három hét múlva indul az új rendszer, de nincs még betegirányítási rendszer, nincs új beutalási rend, nem ismeri senki az új TVK-finanszírozást. Teljes a bizonytalanság a munkavállalók köreiben.

A béremelésnek nincs meg az igazi fedezete, volumene egyébként sem fogja megállítani az elvándorlást, állandósulnak a humán erőforrás problémák. A kórházak egy része nem fog tudni megfelelni a minimumfeltételeknek.

Igazgatási zűrzavar is várható, hiszen képtelenség a fővárosi központból dönteni a helyi kórházak minden ügyes-bajos dolgáról. A központi közbeszerzés rengeteg új problémát fog felvetni.

Az alapellátás talpra állítása nem várhat tovább. Semmiféle népegészségügyi erőfeszítést nem látunk, egyetlen pozitívum a nemdohányzók védelmére hozott intézkedés.

A betegjogi rendszert 2010-ben felszámolták, és a mai napig sem állítottak fel újat.

Zűrzavart és még mélyebb válságot látunk a kormány kétéves tevékenysége nyomán az egészségügyben.

Szilágyi László

http://sgis1.parlament.hu/cgi-bin/mkogy/playseq?date1=20120614&time1=120...