Lehet Más Tatabánya!

  • Beküldve: 2010. szeptember 18.

<h3>Az LMP tatabányai programja</h3>

<h4>Bevezető</h4>

<p>Egy közelmúltban kiadott <a href="http://www.progresszivintezet.hu/pub/2010_08_11_onkormanyzatok.pdf" target="_blank">kutatási jelentés szerint</a> az „Önkormányzatok versenyében” Tatabánya nagyon rossz helyre került: a nagyobb városok és budapesti kerületek rangsorában hátulról a negyedik. Ez nem hangzik túl jól.
</p><p style="padding-left: 30px;">Az LMP azon fog dolgozni a városi közgyűlésben – amennyiben a választók bizalmat szavaznak neki -, hogy ezt a hátrányt lefaragjuk, és egy élhető, a mainál jóval pezsgőbb és vidámabb város váljon Tatabányából.

</p><p>A fenti tanulmányból az is kiderül, hogy Tatabányán az egy főre jutó adósságállomány kb. 210 ezer forint. A város működtetése így nyilvánvalóan nem fenntartható. Az előző ciklusokban megvalósult megalomániás beruházások következtében színházunk megújult, és hosszú évek után ismét van strandfürdőnk, de ezek a projektek több szempontból vitathatóak fenntarthatósági és üzemeltethetőségi szempontból.
</p><p style="padding-left: 30px;">Az LMP szerint nem lehet felelőtlenül költekezni a következő generációk rovására. Csak olyan beruházást fogunk támogatni, amely megalapozott számításokon alapul, és nem kétséges a megtérülése.
</p><p>
Állítólag nem szolgáltatott adatokat a városvezetés, ezért városunk az ezer főre jutó jóléti kiadások tekintetében majdnem utolsó a vizsgált önkormányzatok között.
</p><p style="padding-left: 30px;">Ha ez nem is igaz, az LMP akkor is sokkal többet fog fordítani az esélyegyenlőség megteremtésére, a szegénység felszámolására, a biztonságos lakhatásra és az emberek egészségének megőrzésére.

</p><p>Ezek után nem nagy csoda, de elég szomorú, hogy Tatabánya az önkormányzatok transzparencia sorrendjében a sereghajtók között van, ami azt jelenti, hogy az önkormányzat működése a polgárok számára nem átlátható, nem érhetők el a közérdekű adatok, stb.
</p><p style="padding-left: 30px;">Az LMP számára az önkormányzatok átláthatósága kiemelt fontosságú, ezért a közgyűlésben a döntések nyilvánosságáért, az adatok hozzáférhetőségéért fogunk dolgozni.
</p><p>
Tatabányát a szocializmus építette fel. Akkor nagy vívmánynak számított, hogy a semmiből ekkora nagyipar épült, és ennyi embernek adott kenyeret. De a szocializmusnak és nagyiparnak 20 éve vége. Egy új világrendben kell megtalálni a város új működését, méghozzá világméretű gazdasági és ökológiai válság kezdetén.

</p><p>A rendszerváltást követő gazdasági szerkezetátalakítás révén sikerült elkerülnünk, hogy térségünk az észak-magyarországi iparvárosok sorsára jusson. A szénbányák, és azt kiszolgáló üzemek felszámolását követően a munkások nagy részét alkalmazni tudták az ipari parkba települő üzemek. Ennek azonban súlyos ára volt. Tatabánya az operátorok és a szalag mellett minimálbéren foglalkoztatott munkások városává vált. Sokan kisnyugdíjasként beszorultak a panellakásokba, az értelmiségből csak kevesen maradtak. A fiatalok nem érzik itt jól magukat, nem találnak kreatív munkát és szórakozási lehetőséget.
</p><p><strong>Itt az idő az újabb gazdasági szerkezetátalakításra</strong>, de ez nem fog menni egyik napról a másikra. Aki gyors változást, azonnali eredményeket ígér, az hazudik. Sok munkával és kitartással tudunk csak változtatni a város életén, de ennek feltétele, hogy végre mindenki egy irányban húzzon. A siker titka a közös gondolkodás és a munkamegosztás, a pártpolitikai kiszorítósdit végre maguk mögött kell hagyni!
</p><p>Programunk meglehetősen vázlatos, vitaindítónak szánjuk. Új politikai erőként nem gondoljuk, hogy mi fogjuk megoldani a város problémáit. Szerepünket abban látjuk, hogy értelmes párbeszédet indítsunk, hogy együttműködésre sarkalljuk az egymásnak feszülő politikai erőket, hogy új közéleti és politikai kultúrát hozzunk.
</p><p>Ehhez kérjük a tatabányai polgárok támogatását!
Előre is köszönjük!